Rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego jest rzadką chorobą dotyczącą częściej starszych kobiet. W 70% przypadków choroby występuje również kamica pęcherzyka żółciowego.

Diagnostyka raka pęcherzyka żółciowego

Mimo, że pęcherzyk żółciowy jest łatwo dostępny w badaniu ultrasonograficznemu, to jedynie 15% raków pęcherzyka żółciowego zostaje wykrytych przedoperacyjnie. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczne jest poszerzenie diagnostyki o tomografię jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie raka pęcherzyka żółciowego

Najczęściej stosowaną metodą leczenia raka pęcherzyka żółciowego jest zabieg operacyjny. W przypadku diagnozy na bardzo wczesnym stadium wystarczające jest wycięcie pęcherzyka żółciowego. Niestety dotyczy to osób, u których rozpoznanie ustalono przypadkowo w wyciętym pęcherzyku żółciowym z innego powodu. W pozostałych przypadkach wykonuje się wycięcie pęcherzyka żółciowego wraz z sąsiadującą częścią wątroby oraz węzłami chłonnymi.

Konieczne może być również poszerzenie zabiegu operacyjnego. Wybrany zakres operacji zależy ściśle od miejsca wystąpienia zmiany i jej stopnia zaawansowania.

W celu indywidualnego omówienia zagadnień diagnostycznych i leczenia chorób pęcherzyka żółciowego zachęcamy do umówienia się na konsultację. W naszym Centrum znajdziecie Państwo fachową pomoc w wyborze najkorzystniejszej metody leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego, polipów pęcherzyka żółciowego, raka pęcherzyka żółciowego.