Zespół Bouvereta to bardzo rzadka postać niedrożności górnego odcinka przewodu pokarmowego wywołanej przez kamień żółciowy wtórny do nabytej przetoki między pęcherzykiem żółciowym a dwunastnicą lub żołądkiem. Przez powstałą przetokę kamień żółciowy może przedostać się do żołądka i spowodować niedrożność na poziomie odźwiernika żołądka.
Niedrożność żółciowa występuje rzadko i stanowi powikłanie kamicy pęcherzyka żółciowego u 0,3-0,5% pacjentów. Natomiast zespół Bouvereta stanowi około 1-3% niedrożności wywołanych kamieniem żółciowym. Ze względu na nie specyficzność objawów często dochodzi do postawienia błędnej diagnozy. Chorzy narzekają najczęściej na nudności i wymioty, ból brzucha raz wzdęcia.
Do rozpoznania zespołu wykorzystuje się tomografię komputerową lub cholangiopankreatografię rezonansu magnetycznego. Biorąc pod uwagę podeszły wiek typowego pacjenta z zespołem Bouvereta oraz istotne choroby współistniejące, zabieg endoskopowy nie jest możliwy i konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku zabiegu udrożnienia przewodu pokarmowego wykonuje się często także cholecystektomię (usunięcie pęcherzyka żółciowego). Zespół rokuje dobrze pod warunkiem wczesnego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.