Objaw Trousseau

W medycynie opisywane są dwa objawy Trousseau, dotyczące różnych jednostek chorobowych. Jednym z nich jest objaw Trousseau występujący w przebiegu tężyczki (hipokalcemii – obniżonego poziomu wapnia we krwi z objawami parastezji, skurczów mięśni).

Badanie objawu wykonuje się poprzez założenie mankietu sfigmomanometru do pomiaru ciśnienia na ramię oraz jego napompowanie do wartości około 20 mmHg wyższej niż wartość ciśnienia skurczowego. Napompowany mankiet (wywołujący niedokrwienie dystalnej części kończyny) utrzymuje się przez 3 minuty, obserwując rękę pacjenta. W dodatnim objawie dochodzi do zgięcia ręki w tzw. rękę położnika – zgięcie dłoniowe wyprostowanych palców. Uniemożliwia to zaciśnięcie ręki w pięść.

Inny objaw Trousseau dotyczy zmian nowotworowych. Objaw (zespół) Trousseau jest wówczas opisywany jako wędrujące nawracające zapalenie żył powierzchownych, które towarzyszy rakom gruczołowym (i jest spowodowane nadkrzepliwością krwi), najczęściej w przypadku raka trzustki. Może on być wczesnym objawem nowotworu i pojawiać się na miesiące lub lata przed innymi objawami. Nie należy go mylić z opisywanym wcześniej objawem w przebiegu tężyczki.

W naszym centrum każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę do lekarza specjalisty

Umów się na wizytę