Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?
USG, czyli badanie ultrasonograficzne, wykonuje się, aby sprawdzić kondycję narządów wewnętrznych, np. trzustki. Badanie USG jest bezbolesne (pacjent może odczuć jedynie dyskomfort w momencie nakładania żelu i przykładania głowicy), nieinwazyjne i można je powtarzać w krótkich odstępach czasu. Aby lekarz wykonujący badanie USG mógł ocenić stan badanych narządów i wykryć nieprawidłowości lub zmiany, pacjent musi się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie wyniki mogą być nieczytelne, a badanie trzeba będzie powtórzyć.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej obejmuje:
-
pozostanie na czczo, o ile badanie ma zostać wykonane rano i lekarz nie zalecił inaczej; gdy badanie odbywa się w godzinach popołudniowych, pacjent może zjeść śniadanie, ale powinien unikać pokarmów i płynów wzdymających (np. napojów gazowanych),
-
zrezygnowanie z żucia gum oraz palenia papierosów,
-
przyjęcie tabletek Simetigast Forte (1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano) lub Espumisan 3 x dziennie 3-4 kapsułki – dotyczy pacjentów mających problem z nadmiernym wytwarzaniem gazów,
-
popicie zaleconych przez lekarza leków wodą niegazowaną, przy czym leków nie należy przyjmować później niż godzinę przed badaniem,
-
wprowadzenie dzień wcześniej diety lekkostrawnej – na jeden dzień najlepiej odstawić pieczywo i ziarna.
Przygotowanie do USG brzucha obejmuje też zgromadzenie wyników poprzednich badań USG. Mogą one pomóc lekarzowi w ocenie aktualnego stanu narządów wewnętrznych.
Na czym polega badanie USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej najczęściej odbywa się w pozycji leżącej. Po ułożeniu się pacjenta na kozetce lekarz nakłada specjalny żel, a następnie przykłada głowicę ultrasonograficzną. To właśnie dzięki falom ultradźwiękowym możliwe jest obrazowanie poszczególnych organów, których obraz wyświetla się na monitorze.
Pacjenci, którzy chcą czuć się komfortowo podczas badania USG jamy brzusznej, powinni założyć luźne ubranie. Idealnie sprawdzi się np. koszula, którą wystarczy rozpiąć na czas badania USG.
Kiedy wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?
Profilaktycznie USG jamy brzusznej należy przeprowadzać co 2 lata. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian. Ultrasonografia jest też niezbędna, gdy pacjent skarży się na:
-
dolegliwości bólowe jamy brzusznej
-
częste nudności/wymioty lub biegunki,
-
wyczuwalne guzy zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej,
-
brak apetytu lub inne problemy trawienne,
U kobiet w ciąży wykonuje się USG ginekologiczne. Za pomocą USG ginekologicznego lekarz może ocenić wiek dziecka oraz obserwować jego rozwój. Dzięki postępowi technologicznemu w ostatnich latach bardzo popularne są USG 3D i USG 4D. Obrazowanie trójwymiarowe USG 3D i USG 4D umożliwia lekarzowi lepiej ocenić stan dziecka, a rodzice mogą otrzymać wyjątkową pamiątkę z tego okresu w postaci np. filmu.
Co obejmuje badanie USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej pozwala szybko zbadać i ocenić stan różnych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. W czasie wizyty wykonuje się:
-
badanie wątroby,
-
badanie trzustki,
-
badanie śledziony,
-
badanie pęcherza moczowego i narządów rodnych,
-
badanie dróg żółciowych,
-
badanie dużych naczyń jamy brzusznej,
-
a coraz częściej również badanie możliwych do uwidocznienia części przewodu pokarmowego.