Pyloroplastyka Heinecke-Mikulicz

Pyloroplastyka Heinekego zwana także plastyką Heinekego-Mikulicza, to zabieg operacyjny polegający na wykonaniu podłużnego cięcia odźwiernika żołądka, a następnie jego poprzecznym zszyciu. Zabieg ten wykorzystuje się w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub gdy doszło do powikłania w postaci przerostowego zwężenia odźwiernika, lub perforacji wrzodu.

Operacja ta jest zazwyczaj wykonywana po zabiegu wagotomii, czyli przecięciu nerwów błędnych, które stymulują komórki okładzinowe żołądka do produkcji kwasu solnego. Zapobiega to nadmiernej kwaśności soku żołądkowego, co chroni przed powstawaniem nowych wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Pyloroplastyki Heineke-Mikulicza nie należy wykonywać w obecności przewlekłego owrzodzenia dwunastnicy z rozległymi zwłóknieniami, bliznami i stwardnieniem (można wtedy wykonać pyloroplastykę Jaboulay’a). Do powikłań po plastyce sposobem Heinekego zalicza się: krwawienie, infekcja rany, wystąpienie przepukliny, pojawienie się przewlekłej biegunki oraz niedożywienie.

W naszym centrum każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę do lekarza specjalisty

Umów się na wizytę