Choroba Castlemana

Choroba Castlemana jest rzadką chorobą o nieznanej przyczynie. Polega na łagodnym rozroście nowotworowym białych krwinek – limfocytów – których namnażanie prowadzi do znacznego powiększenia węzłów chłonnych. Wyróżnia się trzy typy choroby:
– naczyniowo-szklisty (80% przypadków)
– plazmatyczno-komórkowy
– mieszany
Wszystkie postacie objawiają się powiększonymi węzłami chłonnymi. Klinicznie może być powiększony tylko jeden węzeł chłonny (typ zlokalizowany), najczęściej w śródpiersiu (rzadziej w innych lokalizacjach). W typie wieloogniskowym dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w różnych lokalizacjach, powiększenia narządów wewnętrznych oraz istnieje możliwość przejścia w postać złośliwą.
Nie jest znane swoiste leczenie choroby Castlemana, ale wycięcie chirurgiczne często przynosi pełne wyleczenie. Zastosowanie radioterapii w przypadku pacjentów u których nie można wykonać zabiegu operacyjnego, pozostaje nadal sprawą dyskusyjną. Chemioterapia nie jest rekomendowana.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, możesz udać się osobiście do Prywatnego Centrum Chirurgii mieszczącego się w Krakowie przy ul. Grzegórzeckiej 49. Pracują u nas specjaliści, którzy udzielą Państwu wyczerpujących informacji i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Opracował: Prof. UJ dr hab. med. Jakub Kenig

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *