Wrzód Curling‘a

Wrzód Curlinga to ostry wrzód stresowy występujący zwykle w dnie żołądka lub w dwunastnicy i jest powikłaniem ciężkich oparzeń. W wyniku reakcji na oparzenie dochodzi do zwiększonego wydzielania kwasu solnego z komórek żołądka, a hipowolemia spowodowana oparzeniem wywołuje niedokrwienie żołądka i innych narządów trzewnych. Na skutek tego dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy i powstania nadżerek, a w następnej fazie – wrzodów.

Objawy wrzodów są najczęściej kamuflowane przez ciężki stan pacjenta po oparzeniu. Czasem chory może się jednak skarżyć na ból w nadbrzuszu, nudności oraz odbijanie. Działanie soku żołądkowego może przyczynić się do powstania powikłań takich jak:

  • krwawienia do przewodu pokarmowego,

  • wstrząsów,

  • perforacji ściany żołądka lub dwunastnicy,

  • zapalenie otrzewnej.

Leczenie polega głównie na zapobieganiu powstawaniu owrzodzeń i ich powikłań. Obejmuje postępowanie zachowawcze: uzupełnienie płynów i leczenie wstrząsu hipowolemicznego, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych oraz podanie środków zobojętniających sok żołądkowy.

W naszym centrum każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę do lekarza specjalisty

Umów się na wizytę