Sonda Sengstakena-Blakemore’a /sonda Lintona-Nachlasa

Sonda Sengstakena-Blakemore’a nazywana też zgłębnikiem Sengstakena-Blakemore’a, jest rodzajem sondy wprowadzanej do żołądka, przez nos lub jamę ustną, w celu doraźnego hamowania krwawienia z krwawiących mocno żylaków przełyku. Żylaki przełyku występują najczęściej u osób z marskością wątroby i są przyczyną krwawienia, czasem masywnego, do przewodu pokarmowego w tej grupie chorych. Po założeniu zgłębnika napełnia się balony w nim umieszczone – przełykowy i żołądkowy, które uciskając na żylaki w przełyku, powodują zahamowanie krwawienia. Niestety u około 60% osób po usunięciu sondy, dochodzi do nawrotu krwawienia.

Sonda umożliwia także odsysanie treści żołądkowej. Jest to metoda doraźna, którą stosuje się w okresie oczekiwania na możliwość właściwego leczenia. Sonda nie powinna być założona na dłużej niż 24 godziny, a im czas ten jest krótszy, tym lepiej. Możliwym powikłaniem jest powstanie tzw. odleżyn błony śluzowej przełyku, co staje się kolejnym źródłem krwawienia, często niemożliwym do opanowania. Ryzyko to wzrasta wraz z przedłużonym czasem założonej sondy, dlatego też nie należy przekraczać dozwolonego czasu. Inne, rzadsze powikłania to perforacja przełyku lub żołądka. Pacjenci z założoną sondą Sengstakena-Blakemore’a powinni być ciągle monitorowani, najlepiej na oddziale intensywnej terapii.

W naszym centrum każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę do lekarza specjalisty

Umów się na wizytę